sobota, 14 grudnia 2013

Porcelanki w miniaturce

Okres przed świąteczny nie sprzyja lalkowaniu:(
Dzisiaj w sklepach tabuny depczących po sobie ludzi, nie bardzo to lubię. Jak mogę to kupuję wszystko przed tym szaleństwem, ale nie zawsze wychodzi.

Dzisiaj tylko taki szybki wpis.
Skłoniły mnie do niego ostatnie znalezione porcelanki.
W naszych SH można natknąć się na porcelanowe maluchy. Czasem są to lalki z wydań gazetowych np. Deagostini. Przeważnie laleczki te nie mają sygnaturek, ani kartoników firmowych. Albo człowiek się domyśli skąd pochodzą, albo zostają niewiadomą....
Są wykonane w całości z porcelany a kończyny i głowa mocowane są na gumki, lub głowa tworzy odlew z korpusem. Oczka są w większości malowane, choć zdarzają się i wstawiane.
Jak jakaś mi się spodoba to zabieram ją do domu, czasem dostaję od znajomych takie znajdki:)

W naszych zbiorkach znajduje się kilka takich maluchów,  jakość tych laleczek tak jak i w przypadku ich dużych koleżanek jest różna. Wykonane z mniejszą lub większą dokładnością.

Kilka z nich już zostało przedstawione na tym blogu, jak ten misiaczek i baletniczki...Tych panienek też chyba nie muszę przedstawiać....


A to kolejne...
Znaleziony w sklepie z upominkami pyzaty aniołek.Lalki w strojach z różnych epok i inne:)A to laleczki, które skłoniły mnie do zrobienia tego wpisu...Myślę, że są to miniaturki stworzone do domków dla lalek.
Zrobione są zupełnie inaczej niż lalki prezentowane wcześniej. Przede wszystkim tułów jest uszyty z materiału i wypchany.
Dama była w plastikowej oryginalnej osłonce a pokojówka w pudełku. Nie wiem czy pochodzą z tego samego źródła, gdyż ich wykonanie różni się od siebie. Dama jest dużo staranniejsza i tułów poniżej klatki piersiowej odlany jest z głową do czego zamocowany jest materiałowy tulów. Pokojówka ma porcelanowe kończyny i głowę na popiersiu(barki).
Ciekawa jest dama, która posiada napis na porcelanowych pleckach. Bardzo mocno nieczytelny, wygląda jakby Esmalper, ale nie jestem pewna. W każdym razie sam Esmalper jest Hiszpańskim studiem zajmującym się miniaturami dla lalek, domkami i lalkami.
Jakoś dzisiaj mi te zdjęcia upiornie wyszły...13 komentarzy:

 1. Nie miałam pojęcia, że postacie typu Arielka też wydawane są w postaci porcelanowej! Z dzisiejszych nabytków najbardziej podoba mi się pokojówka :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W wyszła taka cała seria księżniczek i książąt z Disneya:)

   Usuń
 2. Te służące są świetne. Ale laleczka - misiaczek jest najsłodsza. Też mam kilka maluchów.

  OdpowiedzUsuń
 3. bardzo ciekawy zbiorek, są cudne

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo sympatyczne maluszki. No i dama przepiękna. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dama i Misiaczek !!! Piękny tłumek :):) Chyba muszę swoim małym porcelankom zrobić zbiorowe zdjęcie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Śliczna kolekcja. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Całkiem pokaźna kolekcja :) Misiaczek bardzo mnie zauroczył, ma śliczną buzię :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ale Ci szczęście dopisało ,świetne zdobycze

  OdpowiedzUsuń